$0
The RB10 Slim Line Running Boards offer the same heavy duty toughness as the original RB Series, but with a slimmer design that fits tighter along the cab for increased ground clearance when off-roading. Constructed from 16-gauge zinc-coated galvanized steel, the Raptor-inspired boards were built to protect your panels from flying debris while providing a full-length step platform. The classic louvered design is four inches across at its widest point (compared with six inches of the original RB10) and are offered in cab-length sizes that fit most popular trucks, Jeeps and SUVs. The RB10 Slim Line come with a Limited Lifetime warranty on materials and construction and a 5 year warranty on the the Textured Black Finish.
Additional notes:
| Note | No drilling required |
| Finish | Protective Bedliner coating |
| Note | Side steps and mounting brackets |
| Note | 630080ST RB10Slim + 6942356 RBSlim/V3 Brackets |
| Note | Cab Length Style |
| Brand | Go Rhino |
| Series | RB10 |
| Material | Galvanized Steel |
| Submodel | Crew Cab |
| Box Weight | 0 kg |
| Box Length | 0 m |
| Box Width | 0 m |
| Box Height | 0 m |
|
Fitment
Show all |
2015||Chevrolet||Colorado, 2016||Chevrolet||Colorado, 2017||Chevrolet||Colorado, 2018||Chevrolet||Colorado, 2019||Chevrolet||Colorado, 2020||Chevrolet||Colorado, 2015||GMC||Canyon, 2016||GMC||Canyon, 2017||GMC||Canyon, 2018||GMC||Canyon, 2019||GMC||Canyon, 2020||GMC||Canyon, 2021||Chevrolet||Colorado, 2021||GMC||Canyon, 2022||Chevrolet||Colorado, 2022||GMC||Canyon
|
