$0
The Go Rhino RC2 Bull Bar provides front-end protection for trucks and SUVs. The 3" diameter tubular steel frame features a galvanized steel skid plate with a stylish hexagonal cut out pattern. The RC2 is the ideal platform for auxiliary lights due to pre-drilled light mount holes across the center crossmember. Installation is easy with no drilling required. Mounting brackets included. RC2 Bull Bars come with a Limited Lifetime warranty on materials and construction and a 5 year warranty on the Textured Black Finish.
| Note | No drilling required |
| Brand | Go Rhino |
| Color | Textured Black |
| Material | Steel |
| Box Length | 0 m |
| Box Width | 0 m |
| Box Height | 0 m |
| Series | RC2 |
| Note | Light ready |
| Note | 55361T frame + 55165 mounting brackets |
| Note | May require front License Plate re-location |
| Installation side | Front |
| Box Weight | 0 kg |
|
Fitment
Show all |
2007||Chevrolet||Silverado 1500, 2008||Chevrolet||Silverado 1500, 2009||Chevrolet||Silverado 1500, 2010||Chevrolet||Silverado 1500, 2011||Chevrolet||Silverado 1500, 2012||Chevrolet||Silverado 1500, 2013||Chevrolet||Silverado 1500, 2007||GMC||Sierra 1500, 2008||GMC||Sierra 1500, 2009||GMC||Sierra 1500, 2010||GMC||Sierra 1500, 2011||GMC||Sierra 1500, 2012||GMC||Sierra 1500, 2013||GMC||Sierra 1500, 2014||Chevrolet||Tahoe, 2013||Chevrolet||Suburban 1500, 2013||Chevrolet||Tahoe, 2012||Chevrolet||Tahoe, 2011||Chevrolet||Tahoe, 2010||Chevrolet||Tahoe, 2009||Chevrolet||Tahoe, 2008||Chevrolet||Tahoe, 2007||Chevrolet||Suburban 1500, 2007||Chevrolet||Tahoe, 2013||Chevrolet||Avalanche, 2012||Chevrolet||Avalanche, 2011||Chevrolet||Avalanche, 2009||Chevrolet||Avalanche, 2008||Chevrolet||Avalanche, 2007||Chevrolet||Avalanche
|
