$0
The aluminum-bodied Performance Series 2.0 Reservoir shock delivers race-derived performance in an affordable, hassle-free bolt-on package.
*Designed as a direct bolt-on replacement for compatible applications; verify fitment and select the appropriate valving for your vehicle before installation.
| Brand | Ridefox |
| Note | G500/G550/G55/G63/G65 |
| Series | Performance Series 2.0 |
| Shock Type | Smooth Body |
| Installation side | Rear |
| Lift Height, inch | 0-2" |
| Type Adjusters | Adjustable |
| Reservoir | Yes |
| Tank Type | Remote |
| Body Diameter (in) | 2 |
| Material | Aluminum |
| Compressed | 15.25 |
| Extended | 23.87 |
| Travel | 8.62 |
| Quantity | Single |
| Box Height | 3.6 in |
| Box Width | 6.4 in |
| Box Length | 30.8 in |
| Box Weight | 7.9 lbs |
| UPCCode | 714686860581 |
|
Fitment
Show all |
2002||Mercedes-Benz||G-Class, 2003||Mercedes-Benz||G-Class, 2004||Mercedes-Benz||G-Class, 2005||Mercedes-Benz||G-Class, 2006||Mercedes-Benz||G-Class, 2007||Mercedes-Benz||G-Class, 2008||Mercedes-Benz||G-Class, 2009||Mercedes-Benz||G-Class, 2010||Mercedes-Benz||G-Class, 2011||Mercedes-Benz||G-Class, 2012||Mercedes-Benz||G-Class, 2013||Mercedes-Benz||G-Class, 2014||Mercedes-Benz||G-Class, 2015||Mercedes-Benz||G-Class, 2016||Mercedes-Benz||G-Class, 2017||Mercedes-Benz||G-Class, 2018||Mercedes-Benz||G-Class
|
