$0
The Performance Series 2.0 IFP smooth-body shocks deliver advanced shock technology to improve ride quality and handling for trucks and SUVs. They combine race-proven damping control with a durable construction to provide a comfortable on-road ride and predictable off-road performance in demanding conditions.
*Designed for truck and SUV applications; verify vehicle fitment and valve tuning for your specific application. Installation by a qualified technician is recommended.
| Brand | Ridefox |
| Series | Performance Series 2.0 |
| Shock Type | Smooth Body |
| Installation side | Rear |
| Lift Height, inch | 1.5-3" |
| Type Adjusters | Non Adjustable |
| Reservoir | No |
| Tank Type | Internal Floating Piston (IFP) |
| Body Diameter (in) | 2 |
| Material | Aluminum |
| Compressed | 17.1 |
| Extended | 26.72 |
| Travel | 9.62 |
| Quantity | Single |
| Box Height | 3.3 in |
| Box Width | 3.3 in |
| Box Length | 25.3 in |
| Box Weight | 5.2 lbs |
| UPCCode | 711745591257 |
| Drive Type | 4WD, RWD |
|
Fitment
Show all |
2020||Chevrolet||Silverado 3500, 2021||Chevrolet||Silverado 2500, 2021||Chevrolet||Silverado 3500, 2021||GMC||Sierra 2500, 2021||GMC||Sierra 3500, 2020||Chevrolet||Silverado 2500, 2020||GMC||Sierra 2500, 2020||GMC||Sierra 3500, 2022||Chevrolet||Silverado 2500, 2022||Chevrolet||Silverado 3500, 2022||GMC||Sierra 2500, 2022||GMC||Sierra 3500, 2023||Chevrolet||Silverado 2500, 2023||Chevrolet||Silverado 3500, 2023||GMC||Sierra 2500, 2023||GMC||Sierra 3500, 2024||Chevrolet||Silverado 2500, 2024||GMC||Sierra 2500, 2024||Chevrolet||Silverado 3500, 2024||GMC||Sierra 3500, 2025||GMC||Sierra 2500, 2025||Chevrolet||Silverado 3500, 2025||GMC||Sierra 3500
|
