$0
The Performance Series 2.0 IFP smooth-body shocks deliver advanced shock technology to improve ride quality and handling for trucks and SUVs. They combine race-proven damping control with a durable construction to provide a comfortable on-road ride and predictable off-road performance in demanding conditions.
*Designed for truck and SUV applications; verify vehicle fitment and valve tuning for your specific application. Installation by a qualified technician is recommended.
| Brand | Ridefox |
| Series | Performance Series 2.0 |
| Shock Type | Smooth Body |
| Installation side | Rear |
| Lift Height, inch | 3.5-4" |
| Type Adjusters | Non Adjustable |
| Reservoir | No |
| Tank Type | Internal Floating Piston (IFP) |
| Body Diameter (in) | 2 |
| Material | Aluminum |
| Compressed | 19 |
| Extended | 30.62 |
| Travel | 11.62 |
| Quantity | Single |
| Box Height | 2.9 in |
| Box Width | 3 in |
| Box Length | 27.9 in |
| Box Weight | 5.6 lbs |
| UPCCode | 788000424780 |
|
Fitment
Show all |
2020||Jeep||Gladiator JT, 2021||Jeep||Gladiator JT, 2022||Jeep||Gladiator JT, 2023||Jeep||Gladiator JT, 2024||Jeep||Gladiator JT, 2025||Jeep||Gladiator JT
|
