$0
The aluminum-bodied Performance Series 2.0 Reservoir shock delivers race-derived performance in an affordable, hassle-free bolt-on package.
*Designed as a direct bolt-on replacement for compatible applications; verify fitment and select the appropriate valving for your vehicle before installation.
| Brand | Ridefox |
| Note | Includes Billet Reservoir Clamp |
| Series | Performance Series 2.0 |
| Shock Type | Smooth Body |
| Installation side | Rear |
| Lift Height, inch | 4.5-6" |
| Type Adjusters | Non Adjustable |
| Reservoir | Yes |
| Tank Type | Remote |
| Body Diameter (in) | 2 |
| Material | Aluminum |
| Compressed | 19.4 |
| Extended | 32.52 |
| Travel | 13.12 |
| Quantity | Single |
| Box Height | 2.5 in |
| Box Width | 5.8 in |
| Box Length | 40.6 in |
| Box Weight | 8.6 lbs |
| UPCCode | 711745603011 |
|
Fitment
Show all |
2018||Jeep||Wrangler JL, 2019||Jeep||Wrangler JL, 2020||Jeep||Wrangler JL, 2021||Jeep||Wrangler JL, 2022||Jeep||Wrangler JL, 2023||Jeep||Wrangler JL, 2024||Jeep||Wrangler JL, 2025||Jeep||Wrangler JL
|
