$0
The aluminum-bodied Performance Series 2.0 Reservoir shock delivers race-derived performance in an affordable, hassle-free bolt-on package.
*Designed as a direct bolt-on replacement for compatible applications; verify fitment and select the appropriate valving for your vehicle before installation.
| Brand | Ridefox |
| Note | Includes Billet Reservoir Clamp |
| Series | Performance Series 2.0 |
| Shock Type | Smooth Body |
| Installation side | Rear |
| Lift Height, inch | 6.5-8" |
| Type Adjusters | Non Adjustable |
| Reservoir | Yes |
| Tank Type | Remote |
| Body Diameter (in) | 2 |
| Material | Aluminum |
| Compressed | 19.9 |
| Extended | 34.02 |
| Travel | 14.12 |
| Quantity | Single |
| Box Height | 3 in |
| Box Width | 6 in |
| Box Length | 42.5 in |
| Box Weight | 7 lbs |
| UPCCode | 714686858977 |
|
Fitment
Show all |
2007||Jeep||Wrangler JK, 2008||Jeep||Wrangler JK, 2009||Jeep||Wrangler JK, 2010||Jeep||Wrangler JK, 2011||Jeep||Wrangler JK, 2012||Jeep||Wrangler JK, 2013||Jeep||Wrangler JK, 2014||Jeep||Wrangler JK, 2015||Jeep||Wrangler JK, 2016||Jeep||Wrangler JK, 2017||Jeep||Wrangler JK, 2018||Jeep||Wrangler JK
|
