$0
The Performance Series 2.0 Coil-over IFP is a bolt-on suspension upgrade engineered for improved cooling, durability, and control. Its precision metal impact-extruded aluminum body resists corrosion and enhances heat dissipation, while the internal floating piston (IFP) mono-tube design keeps oil and high-pressure nitrogen gas separated to prevent aeration and maintain consistent damping.
*Bolt‑on design for easy installation; available for stock and lifted trucks and compatible with applications that reuse the stock shock mounting points. Vehicle‑specific mounts should be confirmed for fitment before installation.
| Brand | Ridefox |
| Note | Fits Non U.S. Ford Ranger PXIII |
| Series | Performance Series 2.0 |
| Shock Type | Coil-Over |
| Installation side | Front |
| Lift Height, inch | 2-3" |
| Type Adjusters | Non Adjustable |
| Reservoir | No |
| Tank Type | Internal Floating Piston (IFP) |
| Body Diameter (in) | 2 |
| Material | Aluminum |
| Compressed | 16.04 |
| Extended | 20.43 |
| Travel | 4.39 |
| Quantity | Single |
| Box Height | 5.75 in |
| Box Width | 5.75 in |
| Box Length | 28.75 in |
| Box Weight | 20 lbs |
| UPCCode | 711745593176 |
| Drive Type | 4WD, RWD |
| Fitment | 2019||Ford||Ranger, 2020||Ford||Ranger, 2021||Ford||Ranger |
