$0
The Performance Series 2.0 IFP smooth-body shocks deliver advanced shock technology to improve ride quality and handling for trucks and SUVs. They combine race-proven damping control with a durable construction to provide a comfortable on-road ride and predictable off-road performance in demanding conditions.
*Designed for truck and SUV applications; verify vehicle fitment and valve tuning for your specific application. Installation by a qualified technician is recommended.
| Brand | Ridefox |
| Series | Performance Series 2.0 |
| Shock Type | Smooth Body |
| Installation side | Front |
| Lift Height, inch | 1-3" |
| Type Adjusters | Non Adjustable |
| Reservoir | No |
| Tank Type | Internal Floating Piston (IFP) |
| Body Diameter (in) | 2 |
| Material | Aluminum |
| Compressed | 12.19 |
| Extended | 18.32 |
| Travel | 6.13 |
| Quantity | Single |
| Box Height | 4.3 in |
| Box Width | 4.3 in |
| Box Length | 28 in |
| Box Weight | 4.4 lbs |
| UPCCode | 714686856560 |
| Drive Type | RWD |
|
Fitment
Show all |
2004||Ford||F-150, 2003||Ford||F-150, 2002||Ford||F-150, 2001||Ford||F-150, 2000||Ford||F-150, 1999||Ford||F-150, 1998||Ford||F-150, 1997||Ford||F-150
|
