$0
The Performance Series 2.0 IFP smooth-body shocks deliver advanced shock technology to improve ride quality and handling for trucks and SUVs. They combine race-proven damping control with a durable construction to provide a comfortable on-road ride and predictable off-road performance in demanding conditions.
*Designed for truck and SUV applications; verify vehicle fitment and valve tuning for your specific application. Installation by a qualified technician is recommended.
| Brand | Ridefox |
| Series | Performance Series 2.0 |
| Shock Type | Smooth Body |
| Installation side | Rear |
| Lift Height, inch | 4-6" |
| Type Adjusters | Non Adjustable |
| Reservoir | No |
| Tank Type | Internal Floating Piston (IFP) |
| Body Diameter (in) | 2 |
| Material | Aluminum |
| Compressed | 17.4 |
| Extended | 28.02 |
| Travel | 10.62 |
| Quantity | Single |
| Box Height | 3.3 in |
| Box Width | 3.3 in |
| Box Length | 25.3 in |
| Box Weight | 5.5 lbs |
| UPCCode | 714686856485 |
|
Fitment
Show all |
2007||Jeep||Wrangler JK, 2008||Jeep||Wrangler JK, 2009||Jeep||Wrangler JK, 2010||Jeep||Wrangler JK, 2011||Jeep||Wrangler JK, 2012||Jeep||Wrangler JK, 2013||Jeep||Wrangler JK, 2014||Jeep||Wrangler JK, 2015||Jeep||Wrangler JK, 2016||Jeep||Wrangler JK, 2017||Jeep||Wrangler JK, 2018||Jeep||Wrangler JK
|
