$0
The FOX Performance Series 2.5 shock absorbers deliver improved on- and off-road performance with a bolt-on design and vehicle-specific valving. Built with larger pistons and a 2.5-inch monotube body, these shocks increase damping capacity while maintaining ride comfort and OEM-like handling.
These shocks are engineered to enhance control and comfort while minimizing added stress to suspension components.
*Compatible with Ford F-150 models; bolt-on fitment preserves ball joints and linkages. Verify year, cab and bed configuration for proper fitment.
| Brand | Ridefox |
| Series | Performance Series HTO 2.5 |
| Shock Type | Smooth Body |
| Installation side | Rear |
| Lift Height, inch | 1.5-2.5" |
| Type Adjusters | Non Adjustable |
| Reservoir | No |
| Compressed | 17.89 |
| Extended | 28.52 |
| Travel | 10.63 |
| Quantity | Single |
| Box Height | 3.3 in |
| Box Width | 3.3 in |
| Box Length | 24.9 in |
| Box Weight | 6.5 lbs |
| Drive Type | 4WD |
|
Fitment
Show all |
2015||Ford||F-150, 2016||Ford||F-150, 2017||Ford||F-150, 2018||Ford||F-150, 2019||Ford||F-150, 2020||Ford||F-150, 2021||Ford||F-150, 2022||Ford||F-150, 2023||Ford||F-150, 2024||Ford||F-150, 2025||Ford||F-150
|
