$0
The FOX 2.5 Performance Series HTO is a bolt-on shock engineered for improved on- and off-road performance. It combines position-sensitive damping, larger pistons, and vehicle-specific valving to increase comfort and control.
Bolt-on replacement designed to enhance ride quality and damping performance for daily driving and off-road use.
*Bolt-on installation. Verify fitment for your vehicle make and model. Particularly beneficial when using heavier, aggressive tires or when vehicle ride height is lifted above OEM specifications; additional alignment or hardware may be required.
| Brand | Ridefox |
| Note | Lift: 4.5-6 |
| Series | Performance Series HTO 2.5 |
| Shock Type | Smooth Body |
| Installation side | Rear |
| Lift Height, inch | 4.5-6" |
| Type Adjusters | Non Adjustable |
| Reservoir | No |
| Material | Aluminum |
| Compressed | 32.62 |
| Extended | 20.54 |
| Travel | 12.08 |
| Quantity | Single |
| Box Height | 3 in |
| Box Width | 3 in |
| Box Length | 26 in |
| Box Weight | 7 lbs |
|
Fitment
Show all |
2018||Jeep||Wrangler JL, 2019||Jeep||Wrangler JL, 2020||Jeep||Wrangler JL, 2021||Jeep||Wrangler JL, 2022||Jeep||Wrangler JL, 2023||Jeep||Wrangler JL, 2024||Jeep||Wrangler JL, 2025||Jeep||Wrangler JL
|
