$0
FOX Upper Control Arms are the first step in a mid-travel truck build, unlocking the vehicle's off-road capability through tough terrain. Engineered to optimize suspension geometry for the intended application, these UCAs provide the necessary correction when lifting a vehicle to maintain alignment while maximizing droop travel for increased articulation. The added caster improves high-speed stability and reduces wander, delivering a more precise, comfortable ride on rough roads and trails.
*Designed for use as part of a mid-travel lift; vehicle-specific fitment is required. Professional alignment is recommended after installation to ensure corrected suspension geometry.
| Brand | Ridefox |
| Note | Without Air Ride |
| Installation side | Front Upper |
| Color | Black |
| Material | Aluminum |
| Quantity | Kit |
| Box Height | 6.4 in |
| Box Width | 13.8 in |
| Box Length | 16.9 in |
| Box Weight | 16.8 lbs |
|
Fitment
Show all |
2009||Dodge||Ram 1500, 2010||Dodge||Ram 1500, 2011||Dodge||Ram 1500, 2012||Dodge||Ram 1500, 2013||Dodge||Ram 1500, 2014||Dodge||Ram 1500, 2015||Dodge||Ram 1500, 2016||Dodge||Ram 1500, 2017||Dodge||Ram 1500, 2018||Dodge||Ram 1500, 2021||Dodge||Ram 1500 Classic, 2020||Dodge||Ram 1500 Classic, 2019||Dodge||Ram 1500 Classic, 2018||Ram||1500, 2017||Ram||1500, 2016||Ram||1500, 2015||Ram||1500, 2014||Ram||1500, 2013||Ram||1500, 2012||Ram||1500, 2011||Ram||1500, 2021||Ram||1500 Classic, 2020||Ram||1500 Classic, 2019||Ram||1500 Classic, 2010||Ram||1500, 2009||Ram||1500, 2022||Ram||1500 Classic, 2022||Dodge||Ram 1500 Classic, 2023||Ram||1500 Classic, 2023||Dodge||Ram 1500 Classic, 2024||Dodge||Ram 1500 Classic, 2024||Ram||1500 Classic, 2025||Dodge||Ram 1500 Classic, 2025||Ram||1500 Classic
|
