$0
FOX Upper Control Arms are the first step in a mid-travel truck build, unlocking the vehicle's off-road capability through tough terrain. Engineered to optimize suspension geometry for the intended application, these UCAs provide the necessary correction when lifting a vehicle to maintain alignment while maximizing droop travel for increased articulation. The added caster improves high-speed stability and reduces wander, delivering a more precise, comfortable ride on rough roads and trails.
*Designed for use as part of a mid-travel lift; vehicle-specific fitment is required. Professional alignment is recommended after installation to ensure corrected suspension geometry.
| Brand | Ridefox |
| Installation side | Front Upper |
| Color | Black |
| Material | Aluminum |
| Quantity | Kit |
| Box Height | 6.5 in |
| Box Width | 13.8 in |
| Box Length | 17.3 in |
| Box Weight | 17.6 lbs |
|
Fitment
Show all |
2022||Toyota||Tundra, 2023||Toyota||Tundra, 2023||Toyota||Sequoia, 2024||Toyota||Tundra, 2025||Toyota||Tundra, 2024||Toyota||Sequoia, 2025||Toyota||Sequoia
|
