Fabtech’s premium lift kit for the Toyota Tundra increases ride height to accommodate 33" or 35" tires while adding front suspension strength and leveling the vehicle for a more aggressive stance. The system replaces the factory upper control arms with Fabtech Uniball Upper Control Arms to provide additional caster and improved steering balance with oversized tires.
The Uniball upper control arms are built for durability and performance in rugged offroad conditions. Constructed from high-quality 4130 Chromoly steel tubing with a thick wall and large outer diameter, they use 1" stainless PTFE-lined uniball bearings instead of the small factory ball joints to allow increased travel without binding. These arms reduce flex for a more positive on-road feel and are designed to withstand extended use offroad.
Front wheel travel is increased through the combination of the Uniball upper control arms and Dirt Logic coilover shocks. The kit includes Dirt Logic front coilovers and Dirt Logic rear shocks, both with stainless steel bodies and corrosion-resistant piston rods, tuned for a balanced ride on- and off-road. Rear lift is achieved using coil spring spacers to provide the additional ride height.
* Compatibility notes: Does not fit hybrid models. Fits CrewMax models only. Does not fit models equipped with Adaptive Variable Suspension (AVS) shocks.
| Note | Fits CrewMax models only |
| Note | Does not fit models equipped with Adaptive Variable Suspension (AVS) Shocks |
| Submodel | 3.5L V6 Twin-Turbo |
| Lift Height, inch | 3" |
| Submodel | CrewMax |
| Drive Type | 4WD |
| Note | For Factory Rear Coil Springs |
| Brand | Fabtech |
| Note | Does not fit hybrid models |
| Box Weight | 128 lbs |
| Box Length | 35 in |
| Box Width | 21 in |
| Box Height | 8 in |
|
Fitment
Show all |
2022||Toyota||Tundra, 2023||Toyota||Tundra, 2024||Toyota||Tundra, 2025||Toyota||Tundra
|
