Lift system engineered to maintain factory steering geometry and ride quality while accommodating oversized tires and wheels. Extended-length ductile iron steering knuckles and reinforced crossmembers provide improved clearance and protection for offroad use.
The factory lower control arms are relocated using high-arched steel crossmembers with an integrated differential skid plate for added protection. The factory front sway bar is retained with sway bar drops to preserve handling characteristics. The basic system uses heavy duty shock spacers that retain the stock coilover shocks without disassembly for a factory-like ride, and the rear lift is achieved with a 3" block and u-bolt kit.
*Compatibility/Installation notes: Cannot use OEM wheel and tire. Fits Double Cab and CrewMax models with 5.7L engine and automatic transmission only. Does not allow use of 17-inch wheels. Will not work on TRD PRO models.
| Transmission | Automatic |
| Note | Double Cab & CrewMax 5.7L w/ Auto Trans only |
| Note | Will not work on TRD PRO models |
| Note | Will not allow use of 17" wheels |
| Submodel | 5.7L V8 Gas |
| Lift Height, inch | 6" |
| Submodel | CrewMax, Double Cab |
| Drive Type | 4WD, RWD |
| Brand | Fabtech |
| Note | Can not use OEM wheel and tire |
| Box Weight | 299 lbs |
| Box Length | 45 in |
| Box Width | 16 in |
| Box Height | 13 in |
|
Fitment
Show all |
2016||Toyota||Tundra, 2017||Toyota||Tundra, 2018||Toyota||Tundra, 2019||Toyota||Tundra, 2020||Toyota||Tundra, 2021||Toyota||Tundra
|
