Fabtech engineered a complete Radius Arm lift kit for the 2019–24 Ram 2500 4WD to strengthen suspension geometry and accommodate lifted ride heights and oversized tires. The tubular Radius Arms feature dimple-die side plates for added strength and provide increased caster for improved handling with larger tires.
The kit includes large stainless steel 4.0 coilovers that mount to the factory upper coil buckets with gusseted support. Lower mounts weld to the axle housing and include cross-support gussets for the factory track bar bracket, delivering superior damping and durability for on- and off-road use.
Heavy-duty 1/4" steel front and rear track bar drop brackets re-center the axles at the new ride height for proper tracking. The rear uses a dual-rate coil spring design that offers a smooth highway ride in light compression and additional support for heavy loads, preserving factory carrying capacity.
*Compatibility and installation notes: Does not fit standard cab models; will not fit gas engines; will not fit factory air suspension; does not fit Power Wagon models.
| Note | Will not fit gas motors |
| Note | Does not fit power wagon models |
| Note | Will not fit factory air suspension |
| Submodel | 6.7L L6 Diesel |
| Lift Height, inch | 4.0" |
| Submodel | Mega Cab, Crew Cab |
| Drive Type | 4WD |
| Brand | Fabtech |
| Note | Does not fit standard cab models |
| Box Weight | 354 lbs |
| Box Length | 45 in |
| Box Width | 17 in |
| Box Height | 13 in |
|
Fitment
Show all |
2019||Dodge||Ram 2500, 2020||Dodge||Ram 2500, 2019||Dodge||Ram 3500, 2020||Dodge||Ram 3500, 2021||Dodge||Ram 2500, 2021||Dodge||Ram 3500, 2021||Ram||2500, 2021||Ram||3500, 2020||Ram||2500, 2020||Ram||3500, 2019||Ram||2500, 2019||Ram||3500, 2022||Dodge||Ram 2500, 2022||Ram||2500, 2022||Dodge||Ram 3500, 2022||Ram||3500, 2023||Dodge||Ram 2500, 2023||Dodge||Ram 3500, 2023||Ram||2500, 2023||Ram||3500, 2024||Dodge||Ram 3500, 2024||Ram||3500, 2024||Dodge||Ram 2500, 2024||Ram||2500
|
