High-quality lift system designed to retain the factory load-carrying capacity and ride quality with a minimal parts count.
The factory radius arms are relocated using heavy-duty 1/4" thick steel brackets to provide proper caster with the 5" lift. Robust front and rear track bar drop brackets center the axles beneath the vehicle at the new ride height. Stock coil springs are retained with angular steel spacers that preserve the factory front spring bow for correct alignment and ride characteristics. Rear coil springs are also retained with steel spacers to maintain the vehicle's weight-carrying capacity.
Heavy-duty steel front bump extensions retain the stock bump stop cushions for progressive damping and prevent suspension overtravel, providing a more reliable solution than extended urethane bump stops.
*Compatibility/installation notes: Does not fit standard cab models. Will not fit gas motors. Will not fit factory air suspension. Does not fit Power Wagon models.
| Note | Will not fit gas motors |
| Note | Does not fit power wagon models |
| Note | Will not fit factory air suspension |
| Submodel | 6.7L L6 Diesel |
| Lift Height, inch | 5" |
| Submodel | Mega Cab, Crew Cab |
| Drive Type | 4WD |
| Brand | Fabtech |
| Note | Does not fit standard cab models |
| Box Weight | 113 lbs |
| Box Length | 24 in |
| Box Width | 15 in |
| Box Height | 11 in |
|
Fitment
Show all |
2019||Dodge||Ram 2500, 2020||Dodge||Ram 2500, 2021||Dodge||Ram 2500, 2021||Ram||2500, 2020||Ram||2500, 2019||Ram||2500, 2022||Dodge||Ram 2500, 2022||Ram||2500, 2023||Dodge||Ram 2500, 2023||Ram||2500, 2024||Dodge||Ram 2500, 2024||Ram||2500
|
