$0
Fabtech’s Coil Spring Suspension for late-model Ram 3500 trucks provides a smoother on-road ride while retaining the ability to handle heavy loads and demanding off-road use. The system uses front straight coil springs with angled lower mounts to deliver improved ride quality compared to the factory bowed, high-rate springs.
Design highlights: The straight spring design and angled lower mounts reduce spring rate and soften response to varying road conditions, producing a noticeably smoother ride without sacrificing the vehicle’s factory carrying capacity.
*Compatibility notes: Non-dually models only. Will not fit gas engines. Will not fit vehicles equipped with factory air suspension.
| Note | Will not fit gas motors |
| Note | Will not fit factory air suspension |
| Submodel | 6.7L L6 Diesel |
| Lift Height, inch | 7" |
| Drive Type | 4WD |
| Brand | Fabtech |
| Note | Non-dually models only |
| Box Weight | 247 lbs |
| Box Length | 45 in |
| Box Width | 14 in |
| Box Height | 13 in |
|
Fitment
Show all |
2013||Dodge||Ram 3500, 2014||Dodge||Ram 3500, 2015||Dodge||Ram 3500, 2016||Dodge||Ram 3500, 2017||Dodge||Ram 3500, 2018||Dodge||Ram 3500, 2019||Dodge||Ram 3500, 2020||Dodge||Ram 3500, 2021||Dodge||Ram 3500, 2021||Ram||3500, 2020||Ram||3500, 2019||Ram||3500, 2018||Ram||3500, 2017||Ram||3500, 2016||Ram||3500, 2015||Ram||3500, 2014||Ram||3500, 2013||Ram||3500, 2022||Dodge||Ram 3500, 2022||Ram||3500, 2023||Dodge||Ram 3500, 2023||Ram||3500, 2024||Dodge||Ram 3500, 2024||Ram||3500
|
| Submodel | Single Rear Wheel |
