$0
This lift system increases ride height while retaining the factory suspension components and using heavy-duty bracketry. Included high-quality shocks improve off-road damping while delivering a superior on-road ride.
*Compatibility and installation notes: Cannot use OEM wheel and tire. Will not fit vehicles with factory air suspension. Requires aftermarket 20" wheels or larger. Does not fit Rebel models. Does not fit vehicles equipped with OEM 22" wheels and heavy-duty bearing option. Does not fit 2019 Ram 1500 Classic models. Does not fit models equipped with a 2-piece driveshaft.
| Note | Will not fit factory air suspension |
| Note | Does not fit Rebel models |
| Note | Must use aftermarket 20″ wheels or larger |
| Lift Height, inch | 6" |
| Drive Type | RWD |
| Brand | Fabtech |
| Note | Cannot use OEM wheel and tire |
| Box Weight | 308 lbs |
| Box Length | 45 in |
| Box Width | 15 in |
| Box Height | 13 in |
|
Fitment
Show all |
2021||Dodge||Ram 1500, 2020||Dodge||Ram 1500, 2019||Dodge||Ram 1500, 2021||Ram||1500, 2020||Ram||1500, 2022||Dodge||Ram 1500, 2022||Ram||1500, 2023||Ram||1500, 2019||Ram||1500, 2023||Dodge||Ram 1500
|
