This performance suspension system preserves a stock-like ride while allowing larger wheels and tires. It uses heavy-duty bolt-on brackets and proven IFS technology with extended-length ductile iron steering knuckles to maintain factory electronic stability control function. Front protection is enhanced with a full front differential skid plate, and rear lift is achieved with steel coil spring spacers that retain the factory coil springs for original load-carrying capacity and a smooth highway ride.
*Compatibility and installation notes: Cannot use OEM wheel and tire; will not fit factory air suspension; will not fit diesel models; requires aftermarket 20" wheels or larger; does not fit Rebel or TRX models; does not fit vehicles equipped with OEM 22" wheel and heavy duty bearing option; does not fit 2019 Ram 1500 Classic models; does not fit models equipped with thermal rear axle; does not fit models equipped with a two-piece driveshaft.
| Note | Will not fit diesel models |
| Note | Does not fit Rebel or TRX models |
| Note | Must use aftermarket 20″ wheels or larger |
| Submodel | 3.6L V6 Gas, 5.7L V8 Gas |
| Lift Height, inch | 6" |
| Drive Type | 4WD |
| Brand | Fabtech |
| Note | Will not fit factory air suspension |
| Box Weight | 325 lbs |
| Box Length | 45 in |
| Box Width | 15 in |
| Box Height | 13 in |
|
Fitment
Show all |
2021||Dodge||Ram 1500, 2020||Dodge||Ram 1500, 2019||Dodge||Ram 1500, 2021||Ram||1500, 2020||Ram||1500, 2022||Dodge||Ram 1500, 2022||Ram||1500, 2023||Ram||1500, 2019||Ram||1500, 2023||Dodge||Ram 1500
|
