$0
This lift kit is designed for Ram owners who want to retain a stock-like ride while running larger tires and wheels. The factory suspension is relocated using heavy-duty bolt-on bracketry for long-lasting, trouble-free service.
The basic lift kit is configured to use the factory coilover shocks up front and includes rear twin-tube shocks for the rear.
*Not compatible with OEM wheels and tires; requires aftermarket 20-inch wheels or larger. Not compatible with factory air suspension. Does not fit Rebel or TRX models, 2019 Ram 1500 Classic models, vehicles equipped with OEM 22-inch wheels and heavy-duty bearing option, vehicles equipped with a thermal rear axle, or vehicles with a two-piece driveshaft.
| Note | Does not fit Rebel or TRX models |
| Note | Does not fit models equipped with 2-piece drive shaft |
| Note | Does not fit 2019 Ram 1500 classic models |
| Lift Height, inch | 6" |
| Drive Type | 4WD |
| Brand | Fabtech |
| Note | Will not fit factory air suspension |
| Box Weight | 267 lbs |
| Box Length | 45 in |
| Box Width | 14 in |
| Box Height | 13 in |
|
Fitment
Show all |
2021||Dodge||Ram 1500, 2020||Dodge||Ram 1500, 2019||Dodge||Ram 1500, 2021||Ram||1500, 2020||Ram||1500, 2022||Dodge||Ram 1500, 2022||Ram||1500, 2023||Ram||1500, 2019||Ram||1500, 2023||Dodge||Ram 1500
|
