Designed to improve on-road manners while providing serious off-road capability, this Fabtech 4-Link lift kit converts the factory Radius Arm front suspension to a robust 4-link layout. The bolt-on system reduces caster change through suspension travel for better highway stability and increases articulation for improved terrain traversal at all speeds. The rear lift is provided via a block and u-bolt kit.
All Fabtech components are engineered and built to deliver reliable performance and properly designed suspension geometry for Super Duty applications.
*Installation and compatibility notes: Fits 2023–26 Ford F250 and F350 4WD diesel models. Non-dually models only. Will not fit gas-engine vehicles. Does not fit trucks equipped with the Ford onboard scale system. This kit converts the factory Radius Arm front suspension to a 4-link configuration and requires alignment after installation; professional installation is recommended.
| Note | Will not fit gas motors |
| Note | Does not fit vehicles equipped with Ford onboard scale system |
| Submodel | 6.7L V8 Diesel |
| Lift Height, inch | 6" |
| Drive Type | 4WD |
| Brand | Fabtech |
| Note | Non dually models only |
| Box Weight | 295 lbs |
| Box Length | 39 in |
| Box Width | 15 in |
| Box Height | 12 in |
|
Fitment
Show all |
2023||Ford||F-250, 2023||Ford||F-350, 2024||Ford||F-250, 2024||Ford||F-350, 2025||Ford||F-250, 2025||Ford||F-350, 2026||Ford||F-250, 2026||Ford||F-350
|
| Submodel | Single Rear Wheel |
