Fabtech engineered this 4" lift kit to allow 35" tires while improving front suspension strength and leveling the vehicle for a more aggressive stance.
The kit replaces the factory upper control arms with Fabtech uniball upper control arms to provide increased wheel travel and additional caster for better steering balance with larger tires. The arms are built for durability in offroad conditions while delivering a more positive on-road feel.
This kit is an affordable suspension upgrade that balances on-road comfort with offroad strength for Bronco owners seeking a reliable way to run larger tires.
*Compatibility: Fits 2021–2026 Ford Bronco 4WD models equipped with factory coilover shocks. Not compatible with certain aftermarket shock packages or vehicles equipped with the Hoss 3.0 package.
| Note | Does not fit vehicles equipped with Hoss 3.0 package |
| Lift Height, inch | 4" |
| Drive Type | 4WD |
| Note | NON-BILSTEIN FACTORY SHOCKS |
| Brand | Fabtech |
| Note | Fits models equipped with Non-Bilstein shocks only |
| Box Weight | 38 lbs |
| Box Length | 23 in |
| Box Width | 15 in |
| Box Height | 7 in |
|
Fitment
Show all |
2021||Ford||Bronco, 2022||Ford||Bronco, 2023||Ford||Bronco, 2024||Ford||Bronco, 2025||Ford||Bronco, 2026||Ford||Bronco
|
