Fabtech's Super Duty lift kit is designed for enthusiasts who want to run oversized tires and gain additional wheel travel for offroad use. With the large Super Duty wheelwell openings and a quality 2.5" lift, the kit allows installation of 35" tires with ease while improving offroad capability.
Coil springs retain the factory load-carrying capacity while increasing suspension travel. The springs and associated bracketry provide an additional inch of compression travel over stock without binding the suspension, improving performance on rugged terrain.
Sway bar drop brackets are included to reposition the front bar so link ends do not go over center at full droop and cause bind. Brake lines are relocated down on the frame with extension brackets to prevent overstretching through the new travel range; using brackets instead of longer lines keeps the factory brake system sealed for faster, trouble-free installation.
The kit utilizes the factory bump stops without extensions to allow more usable travel with the Fabtech coil springs and components. To help maintain factory alignment specifications, 2° adjustable alignment ball joint inserts are included to retain proper caster for optimum driveability.
A heavy-duty adjustable track bar is provided to center the front axle under the vehicle after lift installation, allowing on-vehicle adjustment for proper axle location and excellent highway manners.
The kit includes Dirt Logic 2.25" shocks with a stainless steel body and a durable piston rod for corrosion resistance and long life, delivering superior damping both on- and off-road.
After installation, the vehicle’s stance front to rear will be nearly flat compared to the factory nose-down appearance. An optional rear block kit is available to restore more of the factory nose-down look by providing additional rear lift.
Fabtech-tested — this suspension has been thoroughly cycled and checked at all pivot points and joints for bind-free, reliable operation, delivering a comfortable highway ride with increased suspension travel for offroad use.
*Installation/Compatibility notes: Non-dually models only. Not compatible with gas engines. Not compatible with vehicles equipped with the Ford onboard scale system.
| Note | Will not fit gas motors |
| Note | Does not fit vehicles equipped with Ford onboard scale system |
| Submodel | 6.7L V8 Diesel |
| Lift Height, inch | 2.5" |
| Drive Type | 4WD |
| Brand | Fabtech |
| Note | Non dually models only |
| Box Weight | 131 lbs |
| Box Length | 39 in |
| Box Width | 12 in |
| Box Height | 7 in |
|
Fitment
Show all |
2017||Ford||F-250, 2018||Ford||F-250, 2019||Ford||F-250, 2020||Ford||F-250, 2017||Ford||F-350, 2018||Ford||F-350, 2019||Ford||F-350, 2020||Ford||F-350, 2021||Ford||F-250, 2021||Ford||F-350, 2022||Ford||F-250, 2022||Ford||F-350, 2023||Ford||F-250, 2023||Ford||F-350, 2024||Ford||F-250, 2024||Ford||F-350, 2025||Ford||F-250, 2025||Ford||F-350, 2026||Ford||F-250, 2026||Ford||F-350
|
| Submodel | Single Rear Wheel |
