This Super Duty lift kit is designed for enthusiasts who want to run oversized tires and gain additional wheel travel for off-road use. With the large Super Duty wheelwell openings and a quality 2.5" lift, you can run 35" tires with ease.
Coil springs retain the factory load-carrying capacity while providing increased suspension travel. The springs and associated bracketry allow for an additional inch of compression travel over stock without binding the suspension, improving performance in rugged terrain.
Sway bar drop brackets reposition the front bar to prevent the link ends from going over center at full droop and causing bind. Brake lines are relocated down on the frame with extension brackets to eliminate the possibility of overstretching the lines throughout the new travel range while keeping the factory brake system sealed for a straightforward installation.
This suspension kit utilizes the factory bump stops without extensions to allow more travel with the coil springs and components.
To help maintain factory alignment specifications, the kit includes 2° adjustable alignment ball joint inserts to retain factory caster for optimum driveability.
To address axle shift after lifting, the kit provides a heavy-duty adjustable track bar with on-vehicle adjustment to center the axle under the vehicle, improving tracking and highway manners.
The kit includes sealed monotube Stealth shocks with a corrosion-resistant piston rod for durability and balanced highway and off-road damping.
With the 2.5" lift, the vehicle's front-to-rear stance will be nearly flat compared to the factory nose-down appearance. For owners who wish to retain more of the nose-down look, an optional 4" rear block kit is available to provide additional rear lift.
Extensive testing has been performed to ensure bind-free, reliable operation across all pivot points and joints. This kit delivers a comfortable highway ride while providing extra suspension travel for off-road use.
*Compatibility/installation notes: Non-dually models only. Will not fit gasoline engines. Does not fit vehicles equipped with the Ford onboard scale system.
| Note | Will not fit gas motors |
| Note | Does not fit vehicles equipped with Ford onboard scale system |
| Submodel | 6.7L V8 Diesel |
| Lift Height, inch | 2.5" |
| Drive Type | 4WD |
| Brand | Fabtech |
| Note | Non dually models only |
| Box Weight | 101 lbs |
| Box Length | 24 in |
| Box Width | 12 in |
| Box Height | 7 in |
|
Fitment
Show all |
2017||Ford||F-250, 2018||Ford||F-250, 2019||Ford||F-250, 2020||Ford||F-250, 2017||Ford||F-350, 2018||Ford||F-350, 2019||Ford||F-350, 2020||Ford||F-350, 2021||Ford||F-250, 2021||Ford||F-350, 2022||Ford||F-250, 2022||Ford||F-350, 2023||Ford||F-250, 2023||Ford||F-350, 2024||Ford||F-250, 2024||Ford||F-350, 2025||Ford||F-250, 2025||Ford||F-350, 2026||Ford||F-250, 2026||Ford||F-350
|
| Submodel | Single Rear Wheel |
