$0
Fabtech 4-Link suspension for 2017–22 Ford F250/F350 4WD delivers improved articulation and increased wheel travel for off-road and heavy-duty use. Large 2" OD heavy-wall links use race-style 1" uniballs for superior strength and durability. Thick 1/4" steel brackets secure the links to the frame without cutting or welding. The system includes replacement coil springs, billet sway bar links, a trac bar relocation bracket, a pitman arm, and a rear lift block and u-bolt kit.
*Not compatible with dually models. Not compatible with gas engines. Vehicles equipped with a two-piece driveshaft will require additional driveshaft modification or parts. Vehicles with a factory rear sway bar will require an extended sway bar link kit.
| Note | Will not fit gas motors |
| Note | Vehicles w/ factory rear sway bar must order extended sway bar link kit part number FTS22276 |
| Note | Vehicles equipped with 2 piece driveshaft require FTS419 |
| Submodel | 6.7L V8 Diesel |
| Lift Height, inch | 6" |
| Drive Type | 4WD |
| Brand | Fabtech |
| Note | Non dually models only |
| Box Weight | 316 lbs |
| Box Length | 43 in |
| Box Width | 15 in |
| Box Height | 12 in |
|
Fitment
Show all |
2017||Ford||F-250, 2018||Ford||F-250, 2019||Ford||F-250, 2020||Ford||F-250, 2017||Ford||F-350, 2018||Ford||F-350, 2019||Ford||F-350, 2020||Ford||F-350, 2021||Ford||F-250, 2021||Ford||F-350, 2022||Ford||F-250, 2022||Ford||F-350
|
| Submodel | Single Rear Wheel |
