$0
Fabtech 3" Uni-Ball Upper Control Arm Kit engineered for 2023–26 Chevrolet Colorado and GMC Canyon 4WD trucks. Designed to improve front suspension strength, durability, and alignment control while providing a modern, finished appearance.
Kit contents include the Uni-Ball upper control arms and the necessary hardware and components to complete a full front and complementary rear installation, including front shock spacers, rear block and U-bolt hardware, and rear monotube shocks as required for the system.
*Compatibility note: Fits GMC Canyon AT4, Denali, Elevation and Chevrolet Colorado Trail Boss models only.
|
Submodel
Show all |
Denali, Elevation, AT4, Trail Boss
|
| Lift Height, inch | 3" |
| Drive Type | 4WD |
| Brand | Fabtech |
| Note | FITS GMC CANYON AT4, DENALI, ELEVATION AND CHEVY COLORADO TRAIL BOSS MODELS ONLY |
| Box Weight | 50 lbs |
| Box Length | 24 in |
| Box Width | 15 in |
| Box Height | 5 in |
|
Fitment
Show all |
2023||Chevrolet||Colorado, 2023||GMC||Canyon, 2024||Chevrolet||Colorado, 2024||GMC||Canyon, 2025||Chevrolet||Colorado, 2025||GMC||Canyon, 2026||Chevrolet||Colorado, 2026||GMC||Canyon
|
