Fabtech’s IFS suspension system for the Chevy/GMC 1500 2WD improves on- and off-road drivability with a design that eliminates bump steer throughout the suspension cycle. Proprietary steering knuckle geometry maintains a near-stock track width for a clean appearance while providing excellent lock-to-lock turning radius for tight maneuvering.
Overall, the system is engineered to provide aggressive off-road capability while retaining a supple on-road feel, addressing wheel travel and steering range without over-cycling.
*Installation and compatibility notes: Fits 2019–2024 Chevy Silverado 1500 and GMC Sierra 1500 2WD diesel crew cab short-bed models only. Cannot use OEM wheel and tire. Not compatible with models equipped with adaptive ride control, composite rear leaf springs, 2019 Chevy Silverado LD or 2019 GMC Sierra Limited 1500 models, or vehicles equipped with Super Cruise.
| Note | Will not fit models equipped with adaptive ride control |
| Note | Does not fit 2019 Chevy Silverado LD or 2019 GMC Sierra Limited 1500 models. Use 2018 model application for these vehicles |
| Submodel | 5'8" Bed |
| Note | Does not fit models with composite rear leaf springs |
| Submodel | 3.0L L6 Diesel |
| Lift Height, inch | 6" |
| Submodel | Crew Cab |
| Drive Type | RWD |
| Brand | Fabtech |
| Note | Fits crew cab, short bed models only |
| Box Weight | 270 lbs |
| Box Length | 45 in |
| Box Width | 15 in |
| Box Height | 13 in |
|
Fitment
Show all |
2020||Chevrolet||Silverado 1500, 2020||GMC||Sierra 1500, 2021||Chevrolet||Silverado 1500, 2021||GMC||Sierra 1500, 2019||Chevrolet||Silverado 1500 New Model, 2019||GMC||Sierra 1500 New Model, 2022||Chevrolet||Silverado 1500, 2022||GMC||Sierra 1500, 2023||GMC||Sierra 1500, 2022||Chevrolet||Silverado 1500 New Model, 2023||Chevrolet||Silverado 1500, 2024||Chevrolet||Silverado 1500, 2024||GMC||Sierra 1500, 2022||GMC||Sierra 1500 New Model
|
