Designed for Trail Boss and AT4 owners who want added ride height to clear full-size 33" tires on 18" or 20" wheels, this lift kit increases ride height without creating suspension bind at full droop. It provides a 1.5" increased ride height, allowing the vehicle to sit as high as a standard model with a 3.5" lift and to clear a 33" tall tire.
The Fabtech upper control arm lift kit includes stainless steel Dirt Logic 2.5 coilover shocks, built with a stainless steel body and NitroSteel piston rod for superior corrosion resistance and durability. These coilovers deliver outstanding ride quality both on- and off-road.
Tubular upper control arms with heavy-duty ball joints correct front suspension geometry for the new ride height and allow for proper alignment. No differential drop brackets are required for correct CV axle operation on these GM suspension systems. The rear lift is achieved with 1" blocks and U-bolts; owners may elect to omit the rear blocks to achieve a leveled stance. The package also includes Dirt Logic 2.25 rear shocks with stainless steel construction and NitroSteel piston rods for excellent damping and long-term durability.
* Installation and compatibility notes: Cannot use OEM wheel and tire. Does not fit standard cab. Fits gas-engine models only. Will not fit models equipped with adaptive ride control. Does not fit models with composite rear leaf springs. Does not fit 4-cylinder models. Will not fit vehicles equipped with Super Cruise.
| Note | Does not fit standard cab |
| Note | Does not fit 4 cyl. models |
| Note | Fits gas models only |
| Submodel | AT4, Trail Boss |
| Submodel | 6.2L V8 Gas, 4.3L V6 Gas, 5.3L V8 Gas |
| Lift Height, inch | 1.5" |
| Submodel | Crew Cab, Double Cab |
| Drive Type | 4WD |
| Brand | Fabtech |
| Note | Can not use OEM wheel and tire |
| Box Weight | 117 lbs |
| Box Length | 35 in |
| Box Width | 15 in |
| Box Height | 8 in |
|
Fitment
Show all |
2020||Chevrolet||Silverado 1500, 2020||GMC||Sierra 1500, 2021||Chevrolet||Silverado 1500, 2021||GMC||Sierra 1500, 2019||Chevrolet||Silverado 1500 New Model, 2019||GMC||Sierra 1500 New Model, 2022||Chevrolet||Silverado 1500, 2022||GMC||Sierra 1500, 2023||GMC||Sierra 1500, 2022||Chevrolet||Silverado 1500 New Model, 2023||Chevrolet||Silverado 1500, 2024||Chevrolet||Silverado 1500, 2024||GMC||Sierra 1500, 2022||GMC||Sierra 1500 New Model
|
