Fabtech’s independent front suspension (IFS) system for the 2019–2024 Chevy Silverado 1500 and GMC Sierra 1500 4WD improves on- and off-road drivability with engineered geometry that minimizes bump steer and preserves a near-stock track width for a clean appearance. The design provides excellent steering lock-to-lock performance for maneuvering in tight spots, while heavy-duty components and premium dampers deliver a balanced, durable ride.
*Compatibility and installation notes: Can not use OEM wheel and tire; fits crew cab short-bed models only; fits gas-engine models only; will not fit models equipped with adaptive ride control or models with composite rear leaf springs; does not fit GMC AT4 or Chevy Trail Boss models; does not fit 2019 Silverado LD or 2019 Sierra Limited 1500 models (use 2018 model application for those); does not fit 4-cylinder models; will not fit vehicles equipped with Super Cruise.
| Note | Fits crew cab, short bed models only |
| Note | Will not fit models equipped with adaptive ride control |
| Submodel | 5'8" Bed |
| Note | Fits gas models only |
| Lift Height, inch | 6" |
| Submodel | Crew Cab |
| Drive Type | 4WD |
| Brand | Fabtech |
| Note | Can not use OEM wheel and tire |
| Box Weight | 292 lbs |
| Box Length | 45 in |
| Box Width | 15 in |
| Box Height | 13 in |
|
Fitment
Show all |
2020||Chevrolet||Silverado 1500, 2020||GMC||Sierra 1500, 2021||Chevrolet||Silverado 1500, 2021||GMC||Sierra 1500, 2019||Chevrolet||Silverado 1500 New Model, 2019||GMC||Sierra 1500 New Model, 2022||Chevrolet||Silverado 1500, 2022||GMC||Sierra 1500, 2023||GMC||Sierra 1500, 2022||Chevrolet||Silverado 1500 New Model, 2023||Chevrolet||Silverado 1500, 2024||Chevrolet||Silverado 1500, 2024||GMC||Sierra 1500, 2022||GMC||Sierra 1500 New Model
|
