Uniball Upper Control Arms provide increased strength to the front suspension by replacing the stock ball-joint upper arms that can wear or fail under aggressive off-road use. These heavy-duty arms are built for longevity in rugged conditions and include additional caster for improved on-road handling with oversized tires.
Top-quality construction includes .120" wall 1.250" OD 4130 Chromoly tubing and 1" stainless PTFE-lined uniballs. Heat-treated 17-4 stainless uniball pins fit into the factory ball-joint tapers without spindle modification to allow easy return to stock. Frame-side urethane bushings reduce road noise while providing long service life, and stainless misalignments maintain proper clearance for the large uniballs throughout suspension travel.
*Fits 2006–2009 Toyota FJ Cruiser, 2WD and 4WD. Designed for 0–6" lifts. May require wheel alignment after installation. Professional installation recommended.
| Lift Height, inch | 0-6" |
| Drive Type | 4WD, RWD |
| Brand | Fabtech |
| Box Weight | 22 lbs |
| Box Length | 15.5 in |
| Box Width | 15.5 in |
| Box Height | 6 in |
| Положение рычага | Верхний |
|
Fitment
Show all |
2006||Toyota||FJ Cruiser, 2007||Toyota||FJ Cruiser, 2008||Toyota||FJ Cruiser, 2009||Toyota||FJ Cruiser
|
| Type Adjusters | Non Adjustable |
