Fabtech Uniball Upper Control Arms replace the factory plastic ball joint upper arms with a heavy-duty assembly designed for rugged offroad use and improved on-road feel. These arms increase front suspension strength and add caster to better suit oversized tires, reducing steering effort while improving stability.
Durable construction features 1.250" OD, .120" wall 4130 Chromoly steel tubing for reduced flex and greater rigidity compared to stock arms. High-quality stainless, PTFE-lined 1" uniball bearings allow increased travel without binding and provide a more positive steering response.
These Uniball Upper Control Arms are an excellent upgrade for drivers who want increased strength and improved suspension performance for both stock and lifted Ram 1500 setups.
*Compatibility and installation notes: Fits 2019–2023 Ram 1500 2WD and 4WD. Designed to work with stock or 6" lift setups. The 17-4 heat-treated uniball pin installs into the factory spindle taper without modification; wheel alignment is recommended after installation.
| Drive Type | 4WD, RWD |
| Brand | Fabtech |
| Box Weight | 18 lbs |
| Box Length | 15.5 in |
| Box Width | 15.5 in |
| Box Height | 6 in |
| Положение рычага | Верхний |
|
Fitment
Show all |
2021||Dodge||Ram 1500, 2020||Dodge||Ram 1500, 2019||Dodge||Ram 1500, 2021||Ram||1500, 2020||Ram||1500, 2022||Dodge||Ram 1500, 2022||Ram||1500, 2023||Ram||1500, 2019||Ram||1500, 2023||Dodge||Ram 1500
|
| Type Adjusters | Non Adjustable |
