$0
Fabtech Leveling System provides a modest front lift to level the vehicle's stance front to rear and allow larger tires and wheels for a more aggressive look. Installation is typically straightforward using basic hand tools, requires no vehicle modifications, and can be returned to stock if desired.
Fabtech designs these leveling kits to function properly without placing suspension or steering components into bind. The added ride height accommodates larger tires for improved appearance and capability. A trade-up program is available to apply the kit toward the purchase of a full Fabtech suspension system.
*Installation and compatibility notes: Does not fit ZR2 models. Some vehicles may not sit perfectly level after installation.
| Note | Does not fit ZR2 models |
| Lift Height, inch | 1.5" |
| Drive Type | 4WD |
| Brand | Fabtech |
| Note | Some models may not sit level after install |
| Box Weight | 2.5 lbs |
| Box Length | 8.4 in |
| Box Width | 8.3 in |
| Box Height | 4.8 in |
|
Fitment
Show all |
2015||Chevrolet||Colorado, 2016||Chevrolet||Colorado, 2017||Chevrolet||Colorado, 2018||Chevrolet||Colorado, 2019||Chevrolet||Colorado, 2020||Chevrolet||Colorado, 2015||GMC||Canyon, 2016||GMC||Canyon, 2017||GMC||Canyon, 2018||GMC||Canyon, 2019||GMC||Canyon, 2020||GMC||Canyon, 2021||Chevrolet||Colorado, 2021||GMC||Canyon
|
