$0
The ultra-light hybrid front bumper combines tube and plate steel construction to deliver a lightweight, durable winch-ready bumper with enhanced tire clearance and integrated lighting provisions.
*Compatibility and installation notes: Fits 2016+ Toyota Tacoma and is compatible with Toyota Safety Sense systems. Winch installations up to 10,000 lb are supported; some winch models may require a control box relocation kit. Professional installation recommended.
| Finish | Matte Powder Coated |
| Brand | Fab Fours |
| Series | Hybrid |
| Box Height | 26 in |
| Box Width | 30 in |
| Box Length | 84 in |
| Box Weight | 145 lbs |
| Color | Black |
| Installation side | Front |
| Material | Steel |
|
Fitment
Show all |
2016||Toyota||Tacoma, 2017||Toyota||Tacoma, 2018||Toyota||Tacoma, 2019||Toyota||Tacoma, 2020||Toyota||Tacoma, 2021||Toyota||Tacoma, 2022||Toyota||Tacoma, 2023||Toyota||Tacoma
|
| С защитной дугой | Да |
| С центральной дугой | Да |
| Крепление под лебёдку | Yes |
| Совместимость с лебёдкой | Yes |
| Буксировочные шаклы | Yes |
