$0
Eibach LIFT-BLOCKS are designed to level the front and rear of pickup trucks without the need for upgrading springs and shocks.
Features
* Designed for use with PRO-TRUCK Sport Shocks.
| Applications | Front | Rear |
| 2015-2020 Ford F-150 Super Crew 5.0L 4WD | N/A | +1.0" |
| 2015-2020 Ford F-150 Super Crew 3.5L V6 EcoBoost 4WD | N/A | +1.0" |
| 2015-2020 Ford F-150 Super Crew 2.7L V6 EcoBoost 4WD | N/A | +1.0" |
| Lift height, rear | 1" |
| Brand | Eibach |
| Note | Only for vehicles equipped with 8" long factory U-bolts. Replaces factory lift block. Do not stack lift blocks. Block Height 2.5" / Lift Height 1.0" |
| Note | We do not guarantee fitment, height or warranties on unlisted applications. |
| Installation side | Rear |
| Lift Height, inch | 1" |
| Quantity | Kit |
| Box Height | 4.9 in |
| Box Width | 5 in |
| Box Length | 16.9 in |
| Box Weight | 16.3 lbs |
| Submodel | 5.0L V8 Gas, 2.7L V6 Gas, 3.5L V6 EcoBoost |
| Drive Type | 4WD |
|
Fitment
Show all |
2015||Ford||F-150, 2016||Ford||F-150, 2017||Ford||F-150, 2018||Ford||F-150, 2019||Ford||F-150, 2020||Ford||F-150
|
