$0
Eibach LIFT-BLOCKS are designed to level the front and rear of pickup trucks without the need for upgrading springs and shocks.
| Applications | Front | Rear |
| 2009-2013 Ford F-150 4WD | Excludes SVT Raptor | N/A | +1.0" |
| 2014-2014 Ford F-150 4WD | N/A | +1.0" |
* Designed for use with PRO-TRUCK Sport Shocks. 2009–2013 Ford F-150 4WD application excludes SVT Raptor.
| Lift height, rear | 1" |
| Brand | Eibach |
| Note | Block Height 2.5" / Lift Height 1.0" |
| Note | We do not guarantee fitment, height or warranties on unlisted applications. |
| Note | Excludes SVT Raptor |
| Installation side | Rear |
| Lift Height, inch | 1" |
| Quantity | Kit |
| Box Height | 4.8 in |
| Box Width | 4.8 in |
| Box Length | 17 in |
| Box Weight | 16.8 lbs |
| Drive Type | 4WD |
|
Fitment
Show all |
2009||Ford||F-150, 2010||Ford||F-150, 2011||Ford||F-150, 2012||Ford||F-150, 2013||Ford||F-150, 2014||Ford||F-150
|
