$0
The Eibach PRO-TRUCK-LIFT STAGE 2R combines threaded height-adjustable coilovers with rear reservoir shocks to fine-tune ride height and deliver maximum off-road capability.
Applications and lift range:
| Applications | Front | Rear |
| 2022-2025 Toyota Tundra SR, SR5, Limited, TRD Offroad Crew Cab 3.4L 4WD XK70 | +0.8-3.25" | +1.1" |
| 2022-2025 Toyota Tundra SR, SR5, LIMITED, PLATINUM Crew Cab 3.4L RWD XK70 | +1.9-3.7" | +1.6" |
| 2022-2025 Toyota Tundra SR, SR5, Limited, TRD Offroad Crew Cab 3.4L i-FORCE MAX Hybrid 4WD XK70 | +0.7-3.1" | +0.7" |
| Lift height, rear | 0.7-1.6" |
| Lift height, front | 0.7-3.7" |
| Brand | Eibach |
| Note | Front out of the box height is set to be level with OE rear spring. Preload will need to be added to be level with Eibach rear spring. Trim level and cab/bed configuration will cause variance in final lift heights. |
| Note | We do not guarantee fitment, height or warranties on unlisted applications. |
| Series | Pro Truck Lift Stage 2R |
| Installation side | Front, Rear |
| Lift Height, inch | 0.7-3.7" x 0.7-1.6" |
| Quantity | Kit |
| Box Height | 6.9 in |
| Box Width | 13.8 in |
| Box Length | 31.3 in |
| Box Weight | 48.5 lbs |
| Drive Type | 4WD, RWD |
|
Fitment
Show all |
2022||Toyota||Tundra, 2023||Toyota||Tundra, 2024||Toyota||Tundra, 2025||Toyota||Tundra
|
