$0
Wraparound design providing heavy-duty protection for the trailing arm mounting component. Helps the vehicle slide over rocks and obstacles to reduce the chance of getting hung up. Finished in a micro-texture black powder coat that complements the factory underbody structure.
*Fitment/installation notes: Designed for 6th Gen Bronco models with trailing arms that do not have an OEM welded skid; not compatible with trailing arms featuring the OEM skid. Not compatible with Bronco Raptor. Minor drilling and partial lowering of the fuel tank/skid may be required for installation.
| Finish | Textured Black |
| Material | Steel |
| Brand | DV8 Offroad |
| Box Weight | 14 lbs |
| Box Length | 13 in |
| Box Width | 8 in |
| Box Height | 8 in |
| Note | Minor drilling required for installation. |
|
Fitment
Show all |
2021||Ford||Bronco, 2022||Ford||Bronco, 2023||Ford||Bronco, 2024||Ford||Bronco, 2025||Ford||Bronco
|
