The DECKED Drawer System provides ultra-rugged, full-bed-length drawers for secure, organized truck bed storage. The top deck supports heavy loads, the system is weatherproof, and it is backed by a lifetime guarantee.
*Each Drawer System is router-cut to the exact vehicle make, model and year and must match your specific vehicle for proper fitment. If your truck has power outlet covers on the tailgate side of the bed and you want to retain access, the outlet door can be flipped to maintain access to driver-side outlets; passenger-side outlet access is retained without adjustment. Installation may require drilling holes in the truck bed unless cab-side tie-downs are present. There will be approximately 4" of empty space between the tailgate and the end of the DECKED system; drawers require about 4" to open and the first 5.5" of drawer depth is occupied by the handle cavity and taper, making removal of items with the tailgate closed nearly impossible. Spray-in bed liners add minimal thickness and fall within manufacturing tolerances.
| System Height | 12.3 |
| System Length | 67.9 |
| System Width | 63.4 |
| Brand | Decked |
| Submodel | 6'2" Bed |
| Box Weight | 262 lbs |
| Box Length | 69 in |
| Box Width | 43 in |
| Box Height | 19 in |
| Sub model13 | Power Accessory Bed |
| Fitment | 2024||Toyota||Tacoma, 2025||Toyota||Tacoma, 2026||Toyota||Tacoma |
