The DECKED truck bed Drawer System delivers ultra-rugged, full-bed-length drawers that solve truck storage and organization challenges. Store tools and gear securely beneath a load-bearing top deck that supports up to 1,000 lb in a midsize truck. Weatherproof construction, made in America, and backed by a lifetime guarantee.
*Fitment and installation notes: Drawer Systems are router-cut to fit a specific make, model, and year—exact fitment for your vehicle is required. Installation for some vehicles requires drilling holes in the truck bed. There will typically be about a 4" gap between the DECKED system and the tailgate; drawers require 4" clearance to open and the first 5.5" of the drawer is occupied by the handle cavity and taper, making drawer access with the tailgate closed effectively impossible. Spray-in bed liners add minimal thickness and generally fit within manufacturing tolerances. Not compatible with stepside or flareside bed shapes.
| System Height | 12.3 |
| System Length | 67.9 |
| System Width | 63.4 |
| Brand | Decked |
| Submodel | 6'1" Bed |
| Box Weight | 262 lbs |
| Box Length | 68 in |
| Box Width | 43 in |
| Box Height | 19 in |
|
Fitment
Show all |
2022||Nissan||Frontier, 2023||Nissan||Frontier, 2024||Nissan||Frontier, 2025||Nissan||Frontier, 2026||Nissan||Frontier
|
