Two MOLLE panels mount to each side of the center console to keep handheld devices and everyday carry items within easy reach. The panels feature a universal MOLLE pattern for attaching pouches, small tools, holsters, sheaths, and other gear. A removable device bridge provides PEM nut mounting points for device holders and can be positioned as needed to arrange phones, GPS units, radios, or other electronics. Finished in a durable micro-texture black powder coat.
*Compatible with both manual and automatic transmissions. The device bridge can be mounted at the top or either side and is removable while leaving the MOLLE panels in place. Accessory mounting holes follow the AMPS spacing of 1.9 inches (48.5 mm). Multiple attachment options are supported, including straps, clips, bolts, and PEM nuts. Some drilling is required for installation; the system is designed not to interfere with cupholders, shifters, or other controls.
| Finish | Textured Black |
| Brand | DV8 Offroad |
| Material | Steel |
| Box Weight | 9 lbs |
| Box Length | 17 in |
| Box Width | 10 in |
| Box Height | 8 in |
| Note | Minor drilling required for installation. |
| Installation side | Center console |
|
Fitment
Show all |
2007||Jeep||Wrangler JK, 2008||Jeep||Wrangler JK, 2009||Jeep||Wrangler JK, 2010||Jeep||Wrangler JK, 2011||Jeep||Wrangler JK, 2012||Jeep||Wrangler JK, 2013||Jeep||Wrangler JK, 2014||Jeep||Wrangler JK, 2015||Jeep||Wrangler JK, 2016||Jeep||Wrangler JK, 2017||Jeep||Wrangler JK, 2018||Jeep||Wrangler JK
|
