$0
The CargoGlide is a heavy-duty, slide-out truck bed system engineered for durability and smooth operation. Built from industrial-grade materials and designed to handle heavy loads while providing easy, controlled access to cargo.
| Shipping air | 1800 |
| Slide Type | Full Bed Width |
| Tray Height | 45.3 |
| Tray Length | 59.3 |
| Tray Width | 5.6 |
| Load Capacity | 1000 |
| Extension % | 100 |
| Brand | Cargo Glide |
| Box Weight | 299 lbs |
| Box Length | 66 in |
| Box Width | 51 in |
| Box Height | 14 in |
| Submodel | 5'7" Bed, 5'8" Bed |
|
Fitment
Show all |
2022||Nissan||Titan, 2007||Toyota||Tundra, 2008||Toyota||Tundra, 2009||Toyota||Tundra, 2010||Toyota||Tundra, 2011||Toyota||Tundra, 2012||Toyota||Tundra, 2013||Toyota||Tundra, 2014||Toyota||Tundra, 2015||Toyota||Tundra, 2016||Toyota||Tundra, 2017||Toyota||Tundra, 2018||Toyota||Tundra, 2019||Toyota||Tundra, 2020||Toyota||Tundra, 2021||Toyota||Tundra, 2010||Ford||F-150, 2011||Ford||F-150, 2012||Ford||F-150, 2013||Ford||F-150, 2014||Ford||F-150, 2015||Ford||F-150, 2016||Ford||F-150, 2017||Ford||F-150, 2018||Ford||F-150, 2019||Ford||F-150, 2020||Ford||F-150, 2021||Ford||F-150, 2012||Dodge||Ram 1500, 2013||Dodge||Ram 1500, 2014||Dodge||Ram 1500, 2015||Dodge||Ram 1500, 2016||Dodge||Ram 1500, 2017||Dodge||Ram 1500, 2018||Dodge||Ram 1500, 2014||Chevrolet||Silverado 1500, 2015||Chevrolet||Silverado 1500, 2016||Chevrolet||Silverado 1500, 2017||Chevrolet||Silverado 1500, 2018||Chevrolet||Silverado 1500, 2019||Chevrolet||Silverado 1500, 2020||Chevrolet||Silverado 1500, 2014||GMC||Sierra 1500, 2015||GMC||Sierra 1500, 2016||GMC||Sierra 1500, 2017||GMC||Sierra 1500, 2018||GMC||Sierra 1500, 2019||GMC||Sierra 1500, 2020||GMC||Sierra 1500, 2021||Dodge||Ram 1500 Classic, 2020||Dodge||Ram 1500 Classic, 2019||Dodge||Ram 1500 Classic, 2021||Dodge||Ram 1500, 2020||Dodge||Ram 1500, 2019||Dodge||Ram 1500, 2021||Chevrolet||Silverado 1500, 2021||GMC||Sierra 1500, 2021||Nissan||Titan, 2020||Nissan||Titan, 2019||Nissan||Titan, 2018||Nissan||Titan, 2017||Nissan||Titan, 2018||Ram||1500, 2017||Ram||1500, 2016||Ram||1500, 2015||Ram||1500, 2014||Ram||1500, 2013||Ram||1500, 2012||Ram||1500, 2021||Nissan||Titan XD, 2020||Nissan||Titan XD, 2019||Nissan||Titan XD, 2018||Nissan||Titan XD, 2017||Nissan||Titan XD, 2016||Nissan||Titan XD, 2006||Toyota||Tundra, 2005||Toyota||Tundra, 2004||Toyota||Tundra, 2003||Toyota||Tundra, 2002||Toyota||Tundra, 2001||Toyota||Tundra, 2000||Toyota||Tundra, 2021||Ram||1500 Classic, 2020||Ram||1500 Classic, 2019||Ram||1500 Classic, 2021||Ram||1500, 2020||Ram||1500, 2022||Ford||F-150, 2022||Chevrolet||Silverado 1500, 2022||GMC||Sierra 1500, 2022||Ram||1500 Classic, 2022||Dodge||Ram 1500 Classic, 2022||Dodge||Ram 1500, 2022||Ram||1500, 2022||Nissan||Titan XD, 2022||Toyota||Tundra, 2023||Ford||F-150, 2023||GMC||Sierra 1500, 2022||Chevrolet||Silverado 1500 New Model, 2023||Nissan||Titan XD, 2023||Chevrolet||Silverado 1500, 2023||Toyota||Tundra, 2023||Nissan||Titan, 2023||Ram||1500 Classic, 2023||Dodge||Ram 1500 Classic, 2023||Ram||1500, 2024||Toyota||Tundra, 2024||Chevrolet||Silverado 1500, 2024||GMC||Sierra 1500, 2024||Ford||F-150, 2019||Ram||1500, 2023||Dodge||Ram 1500, 2024||Dodge||Ram 1500, 2024||Ram||1500, 2025||Chevrolet||Silverado 1500, 2025||GMC||Sierra 1500, 2025||Dodge||Ram 1500, 2025||Ram||1500, 2025||Ford||F-150, 2025||Toyota||Tundra, 2022||GMC||Sierra 1500 New Model, 2024||Nissan||Titan, 2024||Nissan||Titan XD, 2026||Toyota||Tundra, 2026||GMC||Sierra 1500, 2026||Chevrolet||Silverado 1500, 2026||Dodge||Ram 1500, 2026||Ram||1500, 2026||Ford||F-150
|
| System Width | 48.7 |
| System Length | 63.4 |
| System Height | 13.6 |
