$0
The CargoGlide is a heavy-duty, slide-out truck bed system engineered for durability and smooth operation. Built from industrial-grade materials and designed to handle heavy loads while providing easy, controlled access to cargo.
| Shipping air | 1800 |
| Slide Type | Full Bed Width |
| Tray Height | 37.8 |
| Tray Length | 48.3 |
| Tray Width | 5.6 |
| Load Capacity | 1000 |
| Extension % | 100 |
| Brand | Cargo Glide |
| Box Weight | 241 lbs |
| Box Length | 54 in |
| Box Width | 44 in |
| Box Height | 14 in |
| Submodel | 4'4" Bed |
|
Fitment
Show all |
2022||Ford||Maverick, 2023||Ford||Maverick, 2024||Ford||Maverick, 2025||Ford||Maverick, 2026||Ford||Maverick
|
| System Width | 41.2 |
| System Length | 52.4 |
| System Height | 13.6 |
