$0
The SwitchFire X-Pipe eliminates the turbulent center intersection of a standard X-pipe to blend combustion pulses for improved flow, increased power and an aggressive custom sound. Built from T-304 austenitic stainless steel with ultra-smooth mandrel bends and precision CNC manufacturing for durability and an accurate fit. Includes the SwitchFire assembly and hardware for installation and is backed by a Million-Mile Warranty.
*Designed to work with BORLA Cat-Back systems only. Intended to replace the Merge X-Pipe in systems 140742, 140743, 140745 and 140746 (including Black Chrome and Carbon Fiber tip versions). Vehicle fitment: 2018–2023 Ford Mustang GT 5.0L V8 — automatic and manual transmissions.
| Transmission | Manual, Automatic |
| Submodel | 5.0L V8 Gas |
| Submodel | GT |
| Brand | Borla |
| Box Weight | 13.7 lbs |
| Box Length | 31.5 in |
| Box Width | 9.4 in |
| Box Height | 8.9 in |
|
Fitment
Show all |
2018||Ford||Mustang, 2019||Ford||Mustang, 2020||Ford||Mustang, 2021||Ford||Mustang, 2022||Ford||Mustang, 2023||Ford||Mustang
|
