$0
The BORLA® High Clearance Climber Y-Pipe reroutes the exhaust around the transfer case to provide increased ground clearance, improving off-roading, overlanding, and rock crawling capability while retaining emissions equipment.
*Installation REQUIRES cutting the Original Equipment (O.E.) exhaust. Compatible with 2016–2023 Toyota Tacoma 3.5L V6 (automatic and manual transmissions), 2WD and 4WD, including Extended (Access) Cab with Long Bed (6'1") 127.4" wheelbase and Crew (Double) Cab with Standard Bed (5'1") 127.4" wheelbase or Long Bed (6'1") 140.6" wheelbase. Designed to work with factory exhaust or BORLA® Cat-Back systems.
| Transmission | Manual, Automatic |
| Submodel | 3.5L V6 Gas |
| Submodel | Double Cab, Access Cab |
| Drive Type | 4WD, RWD |
| Submodel | 5'1" Bed, 6'2" Bed |
| Brand | Borla |
| Box Weight | 20.4 lbs |
| Box Length | 43.8 in |
| Box Width | 20.6 in |
| Box Height | 10.5 in |
|
Fitment
Show all |
2016||Toyota||Tacoma, 2017||Toyota||Tacoma, 2018||Toyota||Tacoma, 2019||Toyota||Tacoma, 2020||Toyota||Tacoma, 2021||Toyota||Tacoma, 2022||Toyota||Tacoma, 2023||Toyota||Tacoma
|
