The BORLA Cat-Back system features a 2.25" diameter design that delivers the classic S-Type sound with minimal in-cabin drone. It uses dual mufflers, each finished with a 4" round black chrome on T-304 stainless tip, and employs straight-through and multi-core technology to improve exhaust flow, increase power and efficiency, and produce the distinctive BORLA sound. Constructed from premium T-304 stainless steel with ultra-smooth mandrel bends and precision CNC manufacturing for a precise fit and long-lasting durability. Backed by a Million-Mile Warranty.
*Compatibility/installation notes: Fits 2019–2025 Toyota RAV4 (except Hybrid), 2.5L 4-cylinder, automatic transmission, All-Wheel Drive. The black chrome tips should be cleaned with hot water and a microfiber cloth; using BORLA Stainless Steel Polish p# 21499 is not recommended on the black chrome finish. A system with bright chrome T-304 stainless tips is also available.
| Transmission | Automatic |
| Sound Level | Moderate |
| Submodel | 2.5L L4 Gas |
| Series | S-Type |
| Drive Type | 4WD |
| Brand | Borla |
| Box Weight | 35.8 lbs |
| Box Length | 44.5 in |
| Box Width | 21 in |
| Box Height | 11 in |
|
Fitment
Show all |
2020||Toyota||RAV4, 2023||Toyota||RAV4, 2022||Toyota||RAV4, 2021||Toyota||RAV4, 2019||Toyota||RAV4, 2024||Toyota||RAV4, 2025||Toyota||RAV4
|
