The BORLA® Cat-Back™ system delivers the classic S-Type sound with no in-cabin drone, improved exhaust flow, and enhanced driving excitement. Features dual mufflers with a 4" round bright chrome T-304 stainless tip on each muffler; a black chrome tip option on T-304 stainless is also available. Engineered with patented straight-through and multi-core technology to increase exhaust velocity, boost performance, and improve fuel economy. Constructed from premium austenitic T-304 stainless steel with ultra-smooth mandrel bends and precision CNC manufacturing for a reliable fit and long-lasting durability. Backed by a Million-Mile Warranty.
*Compatibility/Installation note: 2019–2025 Toyota RAV4 (EXCEPT Hybrid) — 2.5L 4-cylinder, automatic transmission, all-wheel drive. Bolt-on installation; professional installation recommended.
| Transmission | Automatic |
| Sound Level | Moderate |
| Submodel | 2.5L L4 Gas |
| Series | S-Type |
| Drive Type | 4WD |
| Brand | Borla |
| Box Weight | 36 lbs |
| Box Length | 44.6 in |
| Box Width | 21 in |
| Box Height | 10.7 in |
|
Fitment
Show all |
2020||Toyota||RAV4, 2023||Toyota||RAV4, 2022||Toyota||RAV4, 2021||Toyota||RAV4, 2019||Toyota||RAV4, 2024||Toyota||RAV4, 2025||Toyota||RAV4
|
