The BORLA 140851 Cat-Back system is engineered for improved performance, sound and durability. It uses the factory transition pipe between the catalytic converters and the muffler, features mandrel-bent tubing and precision CNC manufacturing for an accurate fit, and incorporates the BORLA S‑Type muffler for classic sound without drone. The system includes a 5" round bright chrome T-304 stainless steel tip, with an optional black chrome T-304 tip available, and is backed by the BORLA Million Mile Warranty.
*Fits 2019–2025 Ram 2500/3500 6.4L V8 with Automatic Transmission; compatible with 2‑ and 4‑wheel drive, 2‑ and 4‑door configurations: Regular Cab with Long Bed (8'2") 140.2" wheelbase; Crew Cab with Standard Bed (6'4") 149" wheelbase; Crew Cab with Long Bed (8'2") 169.3" wheelbase; Mega Cab with Standard Bed (6'4") 160" wheelbase. Excludes vehicles with Dual Rear Wheels.
| Transmission | Automatic |
| Sound Level | Moderate |
| Submodel | 6.4L V8 Gas |
| Series | S-Type |
| Submodel | Mega Cab, Regular Cab, Crew Cab |
| Drive Type | 4WD, RWD |
| Submodel | 6'4" Bed, 8' Bed |
| Brand | Borla |
| Box Weight | 53.7 lbs |
| Box Length | 58.9 in |
| Box Width | 17.6 in |
| Box Height | 15.9 in |
|
Fitment
Show all |
2019||Dodge||Ram 2500, 2020||Dodge||Ram 2500, 2019||Dodge||Ram 3500, 2020||Dodge||Ram 3500, 2021||Dodge||Ram 2500, 2021||Dodge||Ram 3500, 2021||Ram||2500, 2021||Ram||3500, 2020||Ram||2500, 2020||Ram||3500, 2019||Ram||2500, 2019||Ram||3500, 2022||Dodge||Ram 2500, 2022||Ram||2500, 2022||Dodge||Ram 3500, 2022||Ram||3500, 2023||Dodge||Ram 2500, 2023||Dodge||Ram 3500, 2023||Ram||2500, 2023||Ram||3500, 2024||Dodge||Ram 3500, 2024||Ram||3500, 2024||Dodge||Ram 2500, 2024||Ram||2500, 2025||Ram||3500, 2025||Dodge||Ram 3500, 2025||Ram||2500, 2025||Dodge||Ram 2500
|
| Submodel | Single Rear Wheel |
