$0
This high-clearance Cat-Back system is engineered for off-roading, overlanding, and rock crawling. It features a rugged design that maximizes ground clearance while delivering BORLA®'s signature S-Type sound with minimal in-cabin drone.
*Compatibility/Installation notes: Fits 2016–2023 Toyota Tacoma 3.5L V6. Compatible with Automatic and Manual transmissions, 2WD and 4WD. Application coverage includes Extended (Access) Cab with Long Bed (6'1") — 127.4" wheelbase, and Crew (Double) Cab with Standard Bed (5'1") — 127.4" wheelbase. To fit Crew (Double) Cab with Long Bed (6'1") — 140.6" wheelbase, add adapter 60593. System is the High Clearance Climber / Rock Crawler design; High Clearance Y-Pipe 60699 is available for use with this system.
| Transmission | Manual, Automatic |
| Sound Level | Moderate |
| Submodel | 3.5L V6 Gas |
| Series | S-Type |
| Submodel | Double Cab, Access Cab |
| Drive Type | 4WD, RWD |
| Submodel | 5'1" Bed, 6'2" Bed |
| Brand | Borla |
| Box Weight | 33.9 lbs |
| Box Length | 43.4 in |
| Box Width | 20 in |
| Box Height | 10.9 in |
|
Fitment
Show all |
2016||Toyota||Tacoma, 2017||Toyota||Tacoma, 2018||Toyota||Tacoma, 2019||Toyota||Tacoma, 2020||Toyota||Tacoma, 2021||Toyota||Tacoma, 2022||Toyota||Tacoma, 2023||Toyota||Tacoma
|
